NASIONA (Do ogrodu)

Grupa roślin Bananowce Palmy Pnącza Rośliny drzewiaste Rośliny zielne Sukulenty

Pochodzenie Afryka Ameryka Północna Ameryka Południowa Australia Azja Europa

Zastosowania Bonsai Ciekawostki Dekoracyjnie kwitnące Liście ozdobne Owoce egzotyczne Pachnące Rośliny owadożerne

Nazwy łacińskie A-B C-I J-P R-Z

Nazwy polskie A-B C-I J-P R-Z

BezpieczeństwoCzas i koszty dostawyFormy płatnościKontaktO firmie
Tykwa pospolita (Lagenaria siceraria)

Tykwa pospolita
(Lagenaria siceraria)
nasiona

Cena: 4,99 zł
Dostępność: 1-3 dni
Zamawiana ilość:
Towar niedostępny
Opis produktuGaleriaRecenzje (0)Napisz recenzję
Opis:
Wysuszone owoce tykwy mają mnóstwo zastosowań, wyrabia się z nich pojemniki, instrumenty muzyczne, pływaki do sieci rybackich i łodzi, naczynia do parzenia yerba mate, zabawki dla dzieci, klatki dla ptaków i chomików, maski obrzędowe, dekoracje i osłony na penisa.

Tykwa pospolita jest jednorocznym pnączem dorastającym do 4-8 metrów długości, które płoży się lub wije czepiając podpór wąsami. Liście mają średnicę do 30 cm. Kwiaty średnicy do 10 cm są białe i pachną przyjemnie. Na jednej roślinie występują osobno kwiaty męskie (na dłuższych szypułkach) i żeńskie (na krótszych). Owoce mają twardą, drewniejącą okrywę i biało-zielony miąższ z wieloma nasionami. Przeważnie osiągają długość 10-100 cm. Nasiona są białe lub brązowe, długości do 2 cm. 1000 nasion waży około 150 g.

Ogromna różnorodność kształtów i rozmiarów owoców wynika z różnic genetycznych i warunków uprawy. Dodatkowo kształt owoców bywa modelowany poprzez okładanie specjalnymi formami, oplatanie sznurkiem lub obciążanie. Owoce mają różnorodne zastosowania, bywają używane do przechowywania i transportu wody pitnej, świeżego lub sfermentowanego mleka, lokalnego wina i piwa, miodu, ghee (masło klarowane), tłuszczu zwierzęcego, soli, tytoniu, perfum, ziół czy ziarna. Wyrabia się z nich również ule,  naczynia do yerba mate, pułapki na zwierzęta, karmniki dla zwierząt, lejki, wazony, misy, pływaki do sieci rybackich, łóżka dla dzieci, umywalki, maski obrzędowe. Luo z Kenii tradycyjnie używają tykwy do palenia marihuany.

Tykwy używane są do produkcji instrumentów muzycznych. Luo wytwarzają duże tradycyjne trąbki z tykwy, które wykorzystują podczas uroczystości i do odstraszania dzikich zwierząt. Tykwy są używane jako pudła rezonansowe do kory (rodzaj harfy) i balafonu (rodzaj ksylofonu) w Zachodniej Afryce oraz sitar w Indiach. Z mniejszych tykw wyrabia się jednostrunowe tradycyjne gitary czy skrzypce. Inne instrumenty muzyczne zrobione z tykw to między innymi bębny, instrument dęte i grzechotki.

Jednym z najbardziej niezwykłych zastosowań owoców tykwy jest koteka, czyli bardzo długa i często bogato zdobiona osłona na penisa. Koteka to charakterystyczny i często jedyny element męskiego stroju używanego do dziś przez plemiona Papuasów z Nowej Gwinei. Sporządzenie koteki zajmuje wiele dni. Rosnące owoce obciąża się, aby uzyskać silnie wydłużony, wąski, stożkowaty kształt. Owoce czyści się, poleruje, niekiedy zdobi. Koteka dostosowana jest do okoliczności i świadczy o statusie właściciela.

W zestawie otrzymasz:

  • 10 nasion tykwy pospolitej ( Lagenaria siceraria )
  • szczegółowy opis pielęgnacji rośliny oraz wysiewania nasion, którego jestem autorem. Został on opublikowany w miesięczniku Fauna&Flora 6-2011

pochodzenie Afryka
stanowisko słoneczne
odporność na mróz nieodporna, roślina jednoroczna
rozmiary pnącze o długości do 4-8 metrów
podłoże żyzne, przepuszczalne
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Papryfiutki (6 nasion)

Papryfiutki (15 nasion)

Mimoza wstydliwa, czułek wstydliwy

Róża pustyni

Klon zielonokory

Tańcząca roślina
 
Znajdź podobne produkty w kategorii:
Do ogrodu » Nasiona
Do ogrodu » Nasiona » Pnącza
Do ogrodu » Nasiona » Afryka
Do ogrodu » Nasiona » Ciekawostki
Drosera.pl Do domu Do domu nasiona Do domu sadzonki Do ogrodu Do ogrodu nasiona Do ogrodu sadzonki Do ogrodubulwy Dodatki Promocje Bestsellery Polecamy Polecamy