SADZONKI (Do domu)

Nazwy łacińskie A-B C-I J-P R-Z

Nazwy polskie A-B C-I J-P R-Z

BezpieczeństwoCzas i koszty dostawyFormy płatnościKontaktO firmie
Tłustosz 'Tina' (Pinguicula 'Tina')

Tłustosz 'Tina'
(Pinguicula 'Tina')

Cena: 15,00 zł
Dostępność: Towar niedostępny
Zamawiana ilość:
Towar niedostępny
Opis produktuGaleriaRecenzje (0)Napisz recenzję
Opis:
Bardzo łatwa w hodowli i jednocześnie piękna odmiana.  Tłustosz 'Tina' rośnie szybko, może osiągać ponad 10cm średnicy. Chętnie kwitnie, nawet kilka razy w ciągu roku.

Tłustosze (Pinguicula) to niewielkie i tylko pozornie niegroźne rośliny. Rodzaj ten obejmuję kilkadziesiąt gatunków występujących w Europie, Azji, Ameryce Południowej oraz Północnej. Najczęściej tłustosze tworzą przyziemną rozetkę grubych, mięsistych liści, od których wywodzi się nazwa rośliny. Liście najmniejszych gatunków mają zaledwie 2cm długości gdy największych 20cm. Kwiaty wyrastają pojedynczo na długich pędach. Kwiaty, w zależności od gatunku, mogą mieć różne kolory – fioletowy, żółty, czerwony, biały, różowy. Często kwiaty są dwubarwne a niekiedy kolorowe żyłki lub plamki tworzą urokliwe wzorki.

Dotykając palcem liścia tłustosza wyczuwa się na jego powierzchni lepki śluz. Błyszczące liście przyciągają owady a gdy któryś usiądzie na liściu przykleja się i nie może odlecieć. Owad próbując uciec pobudza roślinę do wydzielania związków trawiennych. Tłustosze rosną w szczelinach skalnych, na torfowiskach i w innych siedliskach ubogich w substancje odżywcze. Łapiąc owady uzupełniają niedobór minerałów, głównie azotu. Tłustosze wytwarzają substancje antybakteryjne i przeciwgrzybiczne dzięki czemu upolowane owady nie pleśnieją. W Północnej Europie właściwości te były od dawna znane i wykorzystywane. Liście tłustosza przykładano do ran zwierząt hodowlanych aby przyspieszyć gojenie. Liście dodawano także podczas produkcji mleka zsiadłego dla przyspieszenia procesu.

W zestawie otrzymasz:

  • Tłustosz 'Tina' - 1 dorosła roślina średnicy 8-10cm (zdolna do kwitnienia)
  • dokładny opis hodowli i pielęgnacji rośliny

stanowisko światło rozproszone, dobrze rośnie na północnym parapecie
odporność na mróz nieodporny, do hodowli w pomieszczeniu
rozmiary średnica około 10 cm
gleba torf kwaśny z perlitem lub piaskiem
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Rosiczka dwudzielna extrema (sadzonka)

Stewia - naturalny słodzik

Rosiczka długolistna

Tłustosz pospolity

Tłustosz dwubarwny

Rosiczka przylądkowa
 
Znajdź podobne produkty w kategorii:
Do domu » Sadzonki
Drosera.pl Do domu Do domu nasiona Do domu sadzonki Do ogrodu Do ogrodu nasiona Do ogrodu sadzonki Do ogrodubulwy Dodatki Promocje Bestsellery Polecamy Polecamy