NASIONA (Do domu)

Grupa roślin Bananowce Palmy Pnącza Rośliny drzewiaste Rośliny zielne Sukulenty

Pochodzenie Afryka Ameryka Północna Ameryka Południowa Australia Azja Europa

Zastosowania Bonsai Ciekawostki Dekoracyjnie kwitnące Liście ozdobne Owoce egzotyczne Pachnące Rośliny owadożerne

Nazwy łacińskie A-B C-I J-P R-Z

Nazwy polskie A-B C-I J-P R-Z

BezpieczeństwoCzas i koszty dostawyFormy płatnościKontaktO firmie
Strelicja królewska - rajski ptak (Strelitzia reginae)

Strelicja królewska - rajski ptak
(Strelitzia reginae)
nasiona

Cena: 8,99 zł
Dostępność: 1-3 dni
Zamawiana ilość:
Towar niedostępny
Opis produktuGaleriaRecenzje (1)Napisz recenzję
Opis:

Strelicja królewska, nie bez powodu, na całym świecie jest nazywana rajskim ptakiem. Kształt kwiatu, tej egzotycznej rośliny, przypomina głowę ptaka. Ze względu na niezwykły, pomarańczowo-niebieski kwiatostan często sadzona jest ona w ogrodach i na skwerach, w krajach o ciepłym klimacie. Ozdobą strelicji są również sztywne, szaro-zielone liście które wyrastają z podziemnych kłączy na długich i grubych ogonkach. Strelicja królewska pochodzi z Republiki Południowej Afryki, gdzie występuje nad brzegami rzek i na obszarach przybrzeżnych.

Sir Joseph Banks jako pierwszy sprowadził tę roślinę do Europy. On też nadał jej nazwę Strelitzia na cześć królowej Charlotty, żony króla Anglii Jerzego III i księżnej Mecklenburg-Strelitz. Do rodzaju Strelitzia należą jeszcze cztery gatunki. Największy z nich (Strelitzia nicolai) dorasta do 10 metrów i czasem bywa mylony z bananowcem, którego strelicja jest bliskim krewniakiem. Znana jest także odmiana strelicji królewskiej ‘Mandelas’s Gold’ o żółto-niebieskich kwiatach.

Kwiaty strelicji wydzielają nektar, którym żywią się ptaki – cukrzyki afrykańskie. Nie potrafią one spijać nektaru w locie jak kolibry. Siadają więc na pochwie osłaniającej kwiatostan i przy okazji posiłku zbierają pyłek, który przenoszą na kolejne kwiaty. Po zapyleniu jajowate owoce dojrzewają od 6 do 8 miesięcy. Strelicja jest chętnie uprawiana w szklarniach na kwiat cięty. W wazonie kwiaty prezentują się bardzo efektownie a ich trwałość wynosi niemal miesiąc. Można je także zasuszać i wykorzystywać w suchych kompozycjach.


Wydawało by się że tak egzotycznie wyglądająca roślina musi być kapryśna i trudna w hodowli. W rzeczywistości strelicja królewska jest wytrzymałą, mało wymagającą rośliną. Łatwo adaptuje się do różnych warunków. Latem może stać w ogrodzie, w osłoniętym od wiatru i lekko zacienionym miejscu. Temperatura nie powinna spadać poniżej 10 °C.

W zestawie otrzymasz:

  • 8 nasion Strelitzia reginae
  • dokładny opis hodowli i pielęgnacji rośliny

pochodzenie Afryka Południowa
stanowisko słoneczne lub częściowo zacienione
odporność na mróz nieodporna, do hodowli w pomieszczeniu
rozmiary w naturze do 2 metrów
gleba Żyzna, przepuszczalna

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Rosiczka Alicji

Kolcowój chiński (jagody goji)

Klon zielonokory

Rosiczka pośrednia

Drzewo kiełbasiane, kigelia afrykańska

Brachychiton discolor
 
Znajdź podobne produkty w kategorii:
Do domu » Nasiona
Do domu » Nasiona » Rośliny zielne
Do domu » Nasiona » Afryka
Do domu » Nasiona » Dekoracyjnie kwitnące
Drosera.pl Do domu Do domu nasiona Do domu sadzonki Do ogrodu Do ogrodu nasiona Do ogrodu sadzonki Do ogrodubulwy Dodatki Promocje Bestsellery Polecamy Polecamy