NASIONA (Do ogrodu)

Grupa roślin Bananowce Palmy Pnącza Rośliny drzewiaste Rośliny zielne Sukulenty

Pochodzenie Afryka Ameryka Północna Ameryka Południowa Australia Azja Europa

Zastosowania Bonsai Ciekawostki Dekoracyjnie kwitnące Liście ozdobne Owoce egzotyczne Pachnące Rośliny owadożerne

Nazwy łacińskie A-B C-I J-P R-Z

Nazwy polskie A-B C-I J-P R-Z

BezpieczeństwoCzas i koszty dostawyFormy płatnościKontaktO firmie
Ogórek pachnący (Sicana odorifera)

Ogórek pachnący
(Sicana odorifera)
nasiona

Cena: 9,99 zł
Dostępność: 1-3 dni
Zamawiana ilość:
Towar niedostępny
Opis produktuGaleriaRecenzje (0)Napisz recenzję
Opis:
Dojrzałe owoce ogórka pachnącego używane są jako naturalne odświeżacze powietrza. Ogórek pachnący należy do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae) i jest bardzo dalekim krewnym, popularnego w naszych sklepach, ogórka siewnego. Swoją sławę zawdzięcza aromatycznym owocom i kwiatom.

Ogórek pachnący nie jest znany na wolności, ale niewątpliwie pochodzi z tropikalnych nizin Ameryki Południowej. Obecnie uprawiany jest w Wenezueli i Brazylii jako roślina ozdobna, a na Kubie, Portoryko i w Meksyku dla owoców. To szybko rosnące pnącze o długości 9-15 metrów jest rośliną wieloletnią. W zimniejszych regionach może być uprawiane jako roślina jednoroczna. Ma duże, pokryte włoskami liście, które osiągają szerokość 30 cm. Białe lub żółte kwiaty mają średnicę około 2 cm (męskie) lub około 5 cm (żeńskie). Utrzymują się przez kilka dni, zmieniając w tym czasie kolor z żółtego na pomarańczowy lub różowo-pomarańczowy. Gładkie, błyszczące owoce osiągają długość 30-60 cm i szerokość 7-11 cm. Mogę przybierać różne kolory: ciemnopurpurowy, czarny, kasztanowy, pomarańczowo-czerwony. Dojrzały owoc, tuż pod skórką, ma soczysty miąższ grubości 2 cm, o słodkim zapachu, koloru żółtego lub pomarańczowego. Środek owoców wypełnia miękki miąższ wraz z wieloma brązowymi nasionami, o długości 16 mm. Nasiona zawierają 39% oleju i 25% protein.

Zapach owoców i kwiatów można porównać do połączenia melona i brzoskwinią. Owoce, umieszczane w szafkach, służą do aromatyzowania pościeli ubrań. Mówi się, że ich zapach odstrasza mole. Owoce powieszone w pomieszczeniu rozsiewają przyjemną woń. Umieszcza się je również na kościelnym ołtarzu podczas Wielkiego Tygodnia.

Młode owoce spożywa się ugotowane jako warzywo lub w zupach. W niektórych regionach miąższ dojrzałych owoców jest używany do przyrządzania słodkich napojów oraz dżemów i innych przetworów. Owoce pozostaną w dobrym stanie nawet przez kilka miesięcy, o ile są przechowywane w suchym miejscu z dala od słońca.

W zestawie otrzymasz:

  • 10 nasion ogórka pachnącego ( Sicana odorifera )
  • szczegółowy opis pielęgnacji rośliny oraz wysiewania nasion, którego jestem autorem. Został on opublikowany w miesięczniku Fauna&Flora 2-2010

pochodzenie Ameryka Południowa
stanowisko słoneczne
odporność na mróz nieodporna
rozmiary pnącze o długości 9-15 metrów
podłoże żyzne
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Jakaranda mimozolistna

Papryfiutki (6 nasion)

Papryfiutki (15 nasion)

Banan złoty lotos

Erytrina (E. abyssinica)

Brachychiton klonolistny
 
Znajdź podobne produkty w kategorii:
Do ogrodu » Nasiona
Do ogrodu » Nasiona » Pnącza
Do ogrodu » Nasiona » Ameryka Południowa
Do ogrodu » Nasiona » Ciekawostki
Do ogrodu » Nasiona » Owoce egzotyczne
Do ogrodu » Nasiona » Pachnące
Drosera.pl Do domu Do domu nasiona Do domu sadzonki Do ogrodu Do ogrodu nasiona Do ogrodu sadzonki Do ogrodubulwy Dodatki Promocje Bestsellery Polecamy Polecamy