NASIONA (Do domu)

Grupa roślin Bananowce Palmy Pnącza Rośliny drzewiaste Rośliny zielne Sukulenty

Pochodzenie Afryka Ameryka Północna Ameryka Południowa Australia Azja Europa

Zastosowania Bonsai Ciekawostki Dekoracyjnie kwitnące Liście ozdobne Owoce egzotyczne Pachnące Rośliny owadożerne

Nazwy łacińskie A-B C-I J-P R-Z

Nazwy polskie A-B C-I J-P R-Z

BezpieczeństwoCzas i koszty dostawyFormy płatnościKontaktO firmie
Moringa olejodajna (Moringa oleifera)

Moringa olejodajna
(Moringa oleifera)
nasiona

Cena: 6,50 zł
Dostępność: 1-3 dni
Zamawiana ilość:
Towar niedostępny
Opis produktuGaleriaRecenzje (0)Napisz recenzję
Opis:
Egzotyczna moringa dostarcza pożywienie, leki a jej nasiona potrafią oczyścić wodę. Jest ratunkiem dla wielu mieszkańców najbiedniejszych krajów Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Jej właściwości są cenione od tysięcy lat. Nie bez powodu nazywana bywa cudownym drzewem.

W Drosera.pl dostępne są nasiona moringi. Liście moringi można zamówić w sklepie YerbaMateStore.pl

Na świecie występuje czternaście gatunków moringi. Najpopularniejszy z nich, moringa olejodajna, pochodzi z północnych Indii. Obecnie jest szeroko rozpowszechniona między innymi w Afryce, Azji, Ameryce Południowej, Meksyku i na Filipinach. Kwiaty, liście, korzenie, kora, żywica są stosowane w medycynie ludowej. Według indyjskich ksiąg ajurwedy moringą leczono aż 300 różnych chorób! Między innymi astmę, czerwonkę, ból ucha, epilepsje, obłęd, reumatyzm, zawroty głowy. Moringa jest także środkiem poronnym (kora korzenia), wymiotnym, bakteriobójczym, antybiotykiem, antidotum na jad skorpiona i pająka oraz afrodyzjakiem. Współczesne badania potwierdzają wiele z tych właściwości oraz wskazują inne.

Ze świeżych liści moringi przyrządzimy pyszną sałatkę. Są one bogate w proteiny i witaminy. Zawierają siedem razy więcej witaminy C niż pomarańcze, cztery razy więcej witaminy A niż marchewki, cztery razy więcej wapnia niż mleko i trzy razy więcej potasu niż banany. Korzenie z powodzeniem zastępują chrzan. Stąd jedną z angielskich nazw moringi horseradish tree, czyli drzewo chrzanowe. Młode nasiona przyrządza się podobnie jak groszek a dojrzałe, po uprażeniu, spożywa tak jak orzeszki ziemne. W kuchni indyjskiej młode strąki są używane jako warzywo, w smaku podobne do szparagów. Strąki zbiera się do konsumpcji, gdy są jeszcze młode, mają około centymetr średnicy i łatwo się łamią. Gdy zbrązowieją, wyłuskuje się nasiona i wytwarza z nich olej. Jadalny olej używa się w przemyśle kosmetycznym, medycynie oraz do smarowania zegarków i innych precyzyjnych mechanizmów. Drewno dostarcza niebieskiego barwnika.

W Sudanie wysuszone i sproszkowane nasiona moringi wykorzystuje się do oczyszczania mętnej wody pobieranej z Nilu. Drobne cząstki zanieczyszczeń zbijają się w większe, które osiadają na dnie lub łatwo je odfiltrować. Zmniejsza się nie tylko zmętnienie, ale także zawartość bakterii. Dodatek zaledwie 1 grama proszku na litr wody może całkowicie wyeliminować bakterie Escherichia coli. W zależności od zmętnienia używa się od 1/4 do 1,5 nasiona na litr wody. Jedno drzewo może zapewnić czystą wodę dla kilku dorosłych osób.

Moringa daje leki, pokarm, paszę oraz wodę zdatną do picia. Przy czym może być uprawiana w większości państw, w których panuje największy głód. Dlatego różne organizację charytatywne popularyzują moringę, aby mieszkańcy z jej pomocą mogli żyć w lepszych warunkach.

W optymalnym środowisku moringa przyrasta nawet 3-5 metrów rocznie. Może dorastać do 10 metrów, ale na plantacjach rośliny są przeważnie przycinane, więc nie przekraczają 3-4 metrów. Moringa już w pierwszym roku może zakwitnąć i zaowocować. Kremowobiałe kwiaty, zapylane przez owady, pojawiają się dwa razy do roku lub, zależnie od klimatu, w trakcie całego roku. Plon z 3 letniego drzewa to 400-600 strąków, gdy dorosłe drzewo może dostarczać ich ponad 1600.

W zestawie otrzymasz:

  • 7 nasion moringi olejodajnej
  • szczegółowy opis pielęgnacji rośliny oraz wysiewania nasion którego jestem autorem. Został on opublikowany w miesięczniku Fauna&Flora 5-2009
pochodzenie Azja
stanowisko Preferuje pełne słońce
odporność na mróz Nieodporna, wyłącznie do uprawy w pomieszczeniu
rozmiary W naturze do 10 m, można uprawiać w pojemniku w razie potrzeby przycinając
gleba Przepuszczalna
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Złocisty deszcz-strączyniec cewiasty

Antigonon wiechowaty

Kolcowój chiński (jagody goji)

Eukaliptus popielaty

Tykwa pospolita

Rosiczka długolistna
 
Znajdź podobne produkty w kategorii:
Do domu » Nasiona
Do domu » Nasiona » Rośliny drzewiaste
Do domu » Nasiona » Azja
Do domu » Nasiona » Ciekawostki
Drosera.pl Do domu Do domu nasiona Do domu sadzonki Do ogrodu Do ogrodu nasiona Do ogrodu sadzonki Do ogrodubulwy Dodatki Promocje Bestsellery Polecamy Polecamy