Tillandsia (Oplątwa) - proszę o wskazówki

Rośliny hodowane ze względu na piękne kwiaty

Tillandsia (Oplątwa) - proszę o wskazówki

Postprzez janmyszkier » So lis 10, 2007 3:58 am

Jako że moje terrarium prawdopodobnie będzie miało miejsce na kilku takich mieszkańców, chciałbym zapytać czy ktoś z was spotkał się z tą grupą oko w oko i jakie ma z nimi doświadczenia. Chodzi mi tu głównie o to jak z nimi postępować żeby rosły bez większych problemów. Na razie odłożyłbym ich doprowadzanie do kwitnięcia na drugi plan :)
Z góry dziękuje za odpowiedź.
janmyszkier

Re: Tillandsia (Oplątwa) - proszę o wskazówki

Postprzez Conra » So lis 10, 2007 8:59 am

Może się przyda 8-)
http://www.terrarium.com.pl/zobacz/opla ... ia-76.html

Zastosowanie:
Niemal do każdego terrarium (dobieramy w zależności od tego z jakiej strefy klimatycznej pochodzi roślina)

Hodowla:
Szare oplątwy mocujemy na kawałkach korka lub gałęzi (lub po prostu sadzimy w ziemi) i zraszamy delikatną mgiełką od wiosny do późnego lata raz lub dwa razy w tygodniu, miękką wodą. Dwa razy w miesiącu do wody do zraszania dodajemy słabą dawkę nawozu (stosujemy nawóz do kwiatów w stężeniu zmniejszonym do połowy). Podłoże zielonych oplątw utrzymujemy stale w stanie lekkiej wilgotności i nawilżamy powietrze w otoczeniu rośliny. W razie potrzeby przesadzamy do podłoża do storczyków.

Stanowisko:
Szare oplątwy - od w pełni słonecznego do jasnego, w lecie także na wolnym powietrzu, w zimie 10-15°C. Zielone oplątwy - przez cały rok jasne, ciepłe i o wilgotnym powietrzu, nie mniej niż 15-18°C.
Rośliny owadożerne zjadają co dzień sporą ilość owadów. Dowiedz się więcej na http://www.drosera.pl
Conra

Postprzez Ewa » So lis 17, 2007 12:30 am

Moja oplątwa zakwitła po dwóch latach....ale warto było czekać :lol:
Załączniki
d1af077e0e8d1f1a.jpg
Witam....oto moja oplątwa która kwitła zeszłej zimy.
d1af077e0e8d1f1a.jpg (40.01 KiB) Przeglądane 15116 razy
Ewa

Postprzez KaRo » So lis 17, 2007 1:07 pm

Jest piękna!
Też mogłabym czekać na takie cudo ale nie mam jeszcze tego kwiatka.Pora chyba zakupić sobie.
KaRo
KaRo

Postprzez Paul 305 » So mar 13, 2010 3:21 pm

Ja też mam Oplątwe i mam nadzieje że ponownie zakwitnie.Piszę ponownie bo kupiłem kwitnącą w zeszłym roku.Czy ktos wie czy można przyspeszyć kwitnienie Tillandsji? Czekam na nowiny.Moja roślina to tak naprawde cztery Oplątwy posadzone razem w jednej doniczce.
Harmonia i kontrast w tej pozornej sprzeczności zawiera się istota piękna...
Paul 305

Postprzez orlinka » N lis 14, 2010 12:01 pm

Witam,

ja mam oplątwę - znajdę :) ktoś ją podrzucił na korytarz mojej mamie, bo ona zajmuje się "ogródkiem" na półpiętrze:) i nikt nie chciał się do niej przyznać.
Teraz jest u nas w domu, trzyma się bardzo ładnie. Właśnie wypuszcza trzeci pączek i tu się pojawia problem. Już jakieś 1,5 tygodnia temu zaczęła kwitnąć ale żaden z pączków się nie rozwinął :( za to ten najstarszy wygląda, jakby zaczynał przysychać :( co się dzieje? czy ktoś mógłby pomóc?
Załączniki
2.JPG
to właśnie świeży pączek, i ten sam po 1,5 tyg. :(
2.JPG (20.21 KiB) Przeglądane 6454 razy
1.JPG
1.JPG (20.75 KiB) Przeglądane 6454 razy
orlinka

Powrót do Dekoracyjnie kwitnące