Sztuczne oświetlenie dla roślin

Wszystko co potrzebne przy hodowli roślin doniczkowych

Sztuczne oświetlenie dla roślin

Postprzez Paweł Garski » Śr lis 07, 2007 3:50 am

Czym oświetlacie czy też doświetlacie swoje rośliny? Stosowałem różne świetlówki roślinno-akwarystyczne i zostałem przy Sylvania Gro-Lux. Mają widmo dopasowane do potrzeb roślin a i cena jest przyzwoita. Mam je w dwóch terrariach, w których są głównie rośliny owadożerne.
Jeśli roślinki mają być ładnie wyeksponowane warto dodać jedną zwykłą świetlówkę. Zwykłe świetlówki podkreślają zielony kolor, przez co rośliny ładniej się prezentują. Gro-Lux podkreśla za to czerwień.
Paweł Garski
Site Admin

Re: Sztuczne oświetlenie dla roślin

Postprzez Maciej » Śr lis 07, 2007 9:19 am

- świetlówka 6400K, moc 18W
- świetlówka 6400K, moc 24W
- świetlówka 2700K, moc 24W

Wszystko :) Dla owadożerków starcza :)
Pozdrawiam, Maciej "Heimdall"
Maciej

Postprzez Conra » Śr lis 07, 2007 5:01 pm

Można dosyć tanio kupić świetlówki o barwie 6400k w cenie 27zł i mysle ze takie spokojnie wystarcza
Parametry techniczne:
# standardowy gwint E27 (duży)
# moc światła 200W - pobierana 40W
# trwałość - 6000 godzin
# temperatura barwowa światła dziennego
# bardzo dobry strumień świetlny 2400 lum

http://allegro.pl/16281_oswietlenie.html - tutaj poszukaj a znajdziesz coś odpowiedniego.
Rośliny owadożerne zjadają co dzień sporą ilość owadów. Dowiedz się więcej na http://www.drosera.pl
Conra

Postprzez Paweł Garski » Śr lis 07, 2007 9:24 pm

Macie wykresy widma tych świetlówek? Chciałbym zobaczyć jak się one mają do Gro-Lux i tego co rośliny potrzebują. Choć przyznam się że im więcej czytam o fotosyntezie i oświetleniu tym mniej wiem ;-)
Paweł Garski
Site Admin

Postprzez cris942 » Pt cze 27, 2008 2:21 pm

Ja mam ptasznika kędzierzawego i tam są rośliny terrarystyczne. Tam mam dwie żarówki jedną czerwoną dla potrzeb pająka i jedną dostałem do terrarium. niby że mają pomuc w rozwijaniu sie roslin, to jest ta swiecówka podłóżna 25-tka :lol:
cris942

Postprzez Paul 305 » Śr sty 14, 2009 2:21 pm

Ja korzystam aktualnie ze sztucznego oświetlenia w przypadku mojego Anturium (patrz dział: rośliny użytkowników) ;) Używam żarówki Concentra spot flora 60W i jestem zadowolony bo anturium szybko przestawiło się na tego rodzaju oświetlenie.Choć przyznam że nawet u mnie w W-wie nie łatwo jest kupić odpowiednią żarówkę :( Szukałem w Prakikerze bo kiedyś tam kupowałem i klęska :x Dopiero udało mi się w Castoramie i to ostatnią! :lol: :D :D pełen sukces.Potem przypadkowo odkryłem w necie taką żarówkę firmy Paulmann,niebieską 75W w cenie chyba ok.25 pln ale tez nie mieli na stanie tylko trzeba specjalnie zamawiać bo głównej hurtowni tej firmy nie mieli (nie najlepiej to świadczy o firmie,moim zdaniem) :( :| Niewiem co zrobię gdyby ta żarówka mi padła,chyba znowu kierunek Castorama :D Pytanie tam obsługi na dziale niema snsu,Ci ludzie wywali oczy jak żaby jak zapytałem oco mi chodzi! Poszukałem i tą jedyną znalazłem :mrgreen: :geek: :o
Harmonia i kontrast w tej pozornej sprzeczności zawiera się istota piękna...
Paul 305

Powrót do Podłoża, pojemniki, nawozy, woda, oświetlenie