Jaka to roslina?

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć i opisu

Jaka to roslina?

Postprzez kanabispm » Pn wrz 12, 2011 12:43 am

Witam

Moje pytanie jest dość nietypowe. Otóż w pewnej książce (fantasy) przeczytałem o proszku (produkwanym z rośliny/roślin) którego używał główny bohater do obrony lub zaskoczenia przeciwnika. Proszek ten żucony w oczy wywoływał ich silne podraznienie a wtarty mógł nawet powodować ślepotę. W większych dawkach dodawanych do jedzenia lub napojów działał jak trucizna. W mniejszych dawkach mógł działać jak lekarstwo. Zastanawiam się czy ktoś zna roślinę o podobnym działaniu. Pytam ponieważ interesuje się roślinami jednak nic nie przychodzi mi do głowyo oraz dlatego że jestem fanem owej książki i sprawdzam wszytskie możliwe wątki które się w niej pojawiają ;]. Dlatego liczę na waszą pomoc w zaspokojeniu mojej ciekawości.

Pozdrawiam
kanabispm

Re: Jaka to roslina?

Postprzez Paweł Garski » Śr sty 11, 2012 1:27 am

Trochę pasuje tu kapsaicyna odpowiedzialna za ostry smak papryczek chili. Gdyby sproszkować bardzo ostrą paprykę i rzucić w oczy to z pewnością wywołała by ostre pieczenie. Kapsaicyna jest substancją aktywną w gazie pieprzowym. W małych dawkach ma właściwości zdrowotne. Choć raczej trudno było by dodać większe dawki do jedzenia, a jeszcze mniejsza szansa żeby to ktoś zjadł ;-) Pewnie sporo można by znaleźć roślin o podobnych właściwościach.
Paweł Garski
Site Admin

Powrót do Identyfikacja roślin

• Pokrewne wątki
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post