Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

Rośliny hodowane ze względu na piękne kwiaty

Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

Postprzez Paweł Garski » So lis 10, 2007 4:36 am

Dziwidło olbrzymie jest największym przedstawicielem rodziny obrazkowatych (Araceae). W Polsce mamy również przedstawicieli tej rodziny jak obrazki plamiste (Arum maculatum) czy czermień błotną (Calla palustris). Często usłyszeć można że dziwidło olbrzymie ma największe kwiaty na świecie, choć tak naprawdę nie są to kwiaty tylko kwiatostany.

Ciekawy jest cykl życiowy rośliny. Wypuszcza ona tylko jeden liść, wyglądający jak małe drzewko o wysokości do 7 metrów. Liść utrzymuje się przez 10-14 miesięcy, po czym więdnie i roślina wchodzi w okres spoczynku trwający od 3 do 12 miesięcy. Po okresie spoczynku roślina wypuszcza kolejny liść albo kwiatostan (nigdy naraz). Kwiatostan ma do 3 metrów wysokości, jest otwarty nie dłużej niż 3 dni. "Zapach" przypominający gnijące mięso przyciąga z daleka owady zapylające kwiaty. Amorphophallus titanum kwitnie pierwszy raz po 8-10 latach.

pict4033.jpg
Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

Staram się zdobyć nasiona Amorphophallus titanum. Do zapylenia potrzebne są dwie rośliny lub zamrożony pyłek. Ze względu na małą popularność tych roślin nasiona są rzadko spotykane. Jednak jest szansa że już niedługo będę miał kilka sztuk. Ciekawe tylko co powiedzą sąsiedzi jak roślina kiedyś u mnie zakwitnie ;-) Na zdjęciu okaz w Ogrodzie Botanicznym Kew w Londynie.
Paweł Garski
Site Admin
 
Posty: 197
Dołączył(a): N paź 21, 2007 2:32 am
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

Postprzez KaRo » So lis 10, 2007 11:40 pm

Niesamowita roślina.
Zachwyca mnie ilekroć ją widzę na zdjęciu.
Może kiedyś zobaczę na żywo - marzy mi się to. ;)
KaRo
Avatar użytkownika
KaRo
 
Posty: 281
Dołączył(a): So lis 10, 2007 11:10 pm

Re: Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

Postprzez Wirtual24 » Pt lis 16, 2007 5:07 pm

Rzeczywiście dziwidło :shock:
A czy roślina kwitnie tylko raz w swoim życiu i czy po zakwitnięciu ginie? Bo do wypuszczenia tak wielkiego i pięknego kwiatostanu musi chyba zużyć bardzo dużo energii...
Wirtual24
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt lis 16, 2007 7:26 am

Re: Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

Postprzez Paweł Garski » So lis 17, 2007 3:39 am

Kwitnie wiele razy. Z pewnością zużywa dużo energii na kwitnienie ale też sporo ma jej zmagazynowanej. Bulwa może mieć ponad 100kg, dlatego dorosła roślina potrzebuje "doniczki" 700-1000 litrów. Po przekwitnięciu dziwidło wypuszcza liść, a następny kwiat dopiero po kilku (np. trzech) latach.
Paweł Garski
Site Admin
 
Posty: 197
Dołączył(a): N paź 21, 2007 2:32 am
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

Postprzez KasiaWrona » So lis 24, 2007 8:00 pm

A ja właśnie posiałam Amorphophallus bulbifer...Jestem ciekawa co z tego wyrośnie(czy wogóle coś wyrośnie?). Pozdrawiam.Kasia
KasiaWrona
 
Posty: 179
Dołączył(a): So lis 03, 2007 4:00 pm

Re: Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

Postprzez Paweł Garski » Pt sty 04, 2008 1:06 am

Miesiąc temu wysiałem dziwidło olbrzymie:
pict0181.jpg
Nasiona dziwidła olbrzymiego (Amorphophallus titanum)
pict0181.jpg (64.73 KiB) Przeglądane 17727 razy

Dziś zauważyłem pierwszy kiełek :D
Wszystkie doniczki stoją w terrarium, więc mają tropiki - ciepło i wilgotno. Żeby tylko żadne choroby grzybowe się nie pojawiły.
Co słychać Kasiu u Twojego Amorphophallus bulbifer?
Paweł Garski
Site Admin
 
Posty: 197
Dołączył(a): N paź 21, 2007 2:32 am
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

Postprzez KasiaWrona » Pt sty 04, 2008 10:41 pm

Zgniły nasiona (a właściwie jakby "bulwki"). Niestety. Nie miały za mokro, ale podejrzewam, że trochę za zimno. Stały na półce, a mogłam pojemnik postawić nad kaloryferem. Może jeszcze kiedyś spróbuję. ;)
KasiaWrona
 
Posty: 179
Dołączył(a): So lis 03, 2007 4:00 pm

Re: Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

Postprzez Tosia » So sty 05, 2008 12:25 am

Witam wszystkich,
ja mam bulwę dziwidła, ale póki co nie zaczęła jeszcze rosnąć. Podobno w okolicach lutego ma zacząć. Zobaczymy. A może ktoś wie jak jej zrobić skuteczą pobudkę? Na razie siedziw koszyku na gazecie w stosunkowo ciepłym miejscu. Wsadzić ją do ziemi?
Tosia
 
Posty: 1
Dołączył(a): So sty 05, 2008 12:21 am

Re: Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

Postprzez KaRo » So sty 05, 2008 3:11 am

Witaj Tosiu!
Nie jestem pewna czy masz [i]Dziwidło olbrzymie[/b].
DRACUNCULUS VULGARIS, Sauromatum venosum (palczycha) i Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) są nagminnie
mylone ze sobą również przez sprzedawców.
Osobiście padłam ofiarą takiej pomyłki ,kiedy zakupiłam na allegro,"oryginalnie zapakowaną i ometkowaną ze zdjęciem" bulwę palczychy z przeświadczeniem,że kupuję dziwidło.
Niestety po bulwie,tych trzech roślin zasadniczo nie da sie odróżnić.
Niezależnie od tego jaka roślinę masz-proponuję posadzić
bulwę do doniczki w lutym lub marcu, a w drugiej połowie maja możesz przesadzić do ogrodu taką ukorzenioną i podrośniętą roślinę już z liściem.
KaRo
Avatar użytkownika
KaRo
 
Posty: 281
Dołączył(a): So lis 10, 2007 11:10 pm

Re: Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)

Postprzez bluk24 » Wt lip 29, 2008 12:27 am

witam

Przypadkiem natknałem sie na ten temat

Od około 10 lat hoduje Amorphophallus'a rivieri "drzewko" ma juz okolo 1m wysokosci i rozpietosc "parasola" okolo 70cm. Z waszych wypowiedzi wywnioskowalem ze on moze zakwitnac o czym nigdy nie wiedzialem, mam pytanie co zrobic zeby on zakwitl

Prosze o jakies wskazowki

Czy mam wykopywac bulwe z ziemi na zime, powiedzicie jak u was sie to odbywa

Z goty dzieki za odpowiedz
bluk24
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt lip 29, 2008 12:25 am

Następna strona

Powrót do Dekoracyjnie kwitnące

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron