Awokado - niechce rosnać + mały problem z ananasem

Cytrusy, bananowce i inne rośliny z jadalnymi owocami

Awokado - niechce rosnać + mały problem z ananasem

Postprzez ADI-mistrzu » Śr lip 06, 2011 2:26 pm

Witam!

Posadziłem nasiono awokado gdzieś na początku lutego tego roku przykrywając go szklanką. Przez 2 miesiące nic się nie działa, co lepsze nasionko spleśniało :cry:
Stwierdziłem że nic z tego nie będzie nie niedługo je wyrzucę, ale zapomniałem o tym i tak po 2tyg poszedłem to zrobić. Jakie było moje zdziwienie jak okazało się że nasionko przełamało się w pół i zaczęło kiełkować :D
Przez miesiąc rosło ospale aż do początku maja, gdy przestało... Cały czas jest zielone i wygląda na żywe, ale już nie rośnie nawet o 1mm :?
Obrazek Obrazek
Co może być tego przyczyną? Siedział pod szklanką i bez, wystawiałem go na słońce w szklance i bez, efekt ten sam, dziadowi chyba tak dobrze.

Druga sprawa to ananas, zdobyłem kilka listków z żywego okazu i posadziłem sobie. Pięknie się przyjął, ten nawet rośnie chodź także wolno, ale nie w tym problem (chyba że znacie sposób na przyśpieszenie tego procesu).
Problem jest taki że zamienia mi się w albinosa :geek:
Przypuszczam że to od małej ilości światła?
Pojawiają się na nim też dziwne uschłe plamki, co to może być?
Obrazek Obrazek
Po za tym jakie powinny być gleby dla tych roślinek?

Pozdrawiam
ADI-mistrzu

Re: Awokado - niechce rosnać + mały problem z ananasem

Postprzez Lion » Śr lip 20, 2011 7:35 pm

Witam. Co prawda jestem tu nowy, ale chętnie podzielę się swoimi doświadczeniami z tymi roślinami.
Jeśli chodzi o awokado, to po zjedzeniu i wydobyciu pestek z owoców (6szt.) otarłem je z resztek miąższu i na kilka dni odstawiłem do wysuszenia na parapet - zawsze tak robię z pestkami owoców, które mam zamiar wysiać. Po tych kilku dniach zamoczyłem je w letniej wodzie nad kaloryferem a potem wsadziłem wszystkie 6 szt do ziemi kwiatowej w jednym pojemniku po lodach ok 1000ml ustawiając każdą z pestek w innej pozycji chcąc dowiedzieć się w jakiej pozycji najszybciej wzejdą. Dwie pestki były bokiem, całkowicie zagrzebane w ziemi a reszta wystawała ok 1/2 nad powierzchnię. Umieściłem pojemnik w ciepłym miejscu w szafce nad kaloryferem w temperaturze ok 30st.C. bo akurat był środek zimy, a stała temperatura jest ważna. Po 6-7 dniach cztery pestki będące do połowy w ziemi otworzyły się i pojawiły się młode pędy. W tedy pojemnik przeniosłem na parapet do światła, żeby się nie wyciągały. Najpóźniej wzeszły pestki zasypane w ziemi bo prawie po trzech tygodniach. Codziennie utrzymywałem lekko wilgotną ziemię. Wszystkie z pośród zasadzonych roślin wykiełkowały, ale dwie różnią się wyglądem od pozostałych czterech. Cztery rośliny wyglądają jak na zdjęciach innych użytkowników, a dwie są odrobinę niższe, mają grubszą i ciemniejszą łodygę i dwukrotnie większe, dłuższe i gęściej rozmieszczone liście. Podejrzewam, że w śród sprzedawanych owoców były też owoce z innej odmiany tej rośliny.

Ananasa kiedyś miałem, ale w domu niespecjalnie chciał mi rosnąć. Dopiero kiedy na lato wystawiłem go na taras do słoneczka stopniowo zrobił się ładny i zaczął szybciej rosnąć, ale pech chciał, że pewnego letniego miesiąca było kilka ulewnych dni i przez ten cały czas miał morko, przez co zgniły mu korzenie. Wychodziły też plamy na liściach kiedy zalegały na nich krople wody i przyświeciło słońce - oparzenia. Moja wina, bo trochę nie dopilnowałem i nie przykryłem go kiedy tak padało :/ Miał się dobrze więc o nim zapomniałem. Myślę niedługo znów spróbować sił z ananasem, ale tym razem eksperymentalnie umieszczę go w tunelu foliowym razem z pomidorkami, gdzie będzie miał dużo światła, ciepła i nie będzie narażony na intensywne opady :) Na pewno podzielę się informacjami jak się czuje mój ananas w towarzystwie pomidorków i ogórków :)
Awokado, Bambus, Baobab Afrykański, Cytryna, Drzewo Kalebasowe, Figa, Goja, Granat, Grejpfrut, Mango, Palma Daktylowa, Papaja, Pomarańcza.
Lion

Powrót do Owoce egzotyczne

• Pokrewne wątki
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • awokado
    przez Lucy » Pt gru 25, 2009 1:05 pm
    2 Odpowiedzi
    1117 Wyświetlone
    Ostatni post przez tropic Zobacz najnowszy post
    Pt kwi 09, 2010 2:32 pm