Ananas - ukorzenianie

Cytrusy, bananowce i inne rośliny z jadalnymi owocami

Ananas - ukorzenianie

Postprzez Czarodziej » N gru 02, 2007 11:34 pm

Zakupiony owoc o jak najmniejszej rozecie by zmniejszyć schnięcie i ułatwić późniejsze ukorzenianie.
Obrazek

Rozeta musi być ze środkiem tzn mieć widoczne wybijające z wnętrza rozety listki.
Obrazek

Najpierw przycinamy nożyczkami przysychające końcówki liści.
Obrazek


Następnie odcinamy całą rozetę od owocu jednym ostrym cięciem pozostawiając ok 0,5 do 1 cm piętki.
Obrazek



Następnie odcinamy pionowymi cięciami pozostałość owocu by uzyskać zaokrągloną piętkę na której są widoczne delikatne tzw. włoski - zaczątki korzonków - trzecie zdjęcie.
Obrazek Obrazek Obrazek



No i teraz stawiamy rozetę "do góry nogami" w nasłonecznionym miejscu na dwa dni tak by piętka lekko zaschła przed posadzeniem.
Obrazek

Po podeschnięciu piętki rozety wsadzamy ją do ziemi dla ananasowatych ewentualnie w ziemię dla palm i ostrożnie i oszczędnie podlewamy do czasu aż zobaczymy iż rozeta wybija młode liście.

Szykujemy doniczkę o średnicy większej o dwa,trzy centymetry niż liście rozety na dole nad piętką, na jej dno kładziemy drenaż sypiemy ziemię i oprószamy ją lekko ukorzeniaczem do roślin zielonych pośrodku doniczki jak na fotce poniżej.
Obrazek

Następnie piętkę ananasa maczamy w wodzie i w ukorzeniaczu.

Obrazek

Rozeta musi być posadzona na głębokość 3-4 cm

Obrazek

Obsypujemy ziemią nie zwracając uwagi na to że zasypiemy część liści z rozety, lekko ugniatamy ziemię a następnie podlewamy ok 50-80 ml odstanej wody lejąc połowę jej na ziemię a drugą połowę na jak najniższe liście rozety jakie wystają z ziemi( te przy samej ziemi) naokoło całej rozety po troszku na każdy liść max do drugiego liścia od ziemi w górę wyżej w rozetę wody już nie wlewamy.

Obrazek Obrazek

Kolejne podlewanie dopiero gdy całkowicie przeschnie wierzchnia warstwa ziemi w doniczce, wodę dajemy wtedy tylko na ziemię i w niewielkiej ilości tzn ok 50 ml na podlanie np. raz na tydzień w zależności jak przesycha ziemia, ananas się będzie ukorzeniał nie może mieć za dużo wody bo zgnije ani za mało bo się nie ukorzeni. Najlepsze jest południowe okno gdyż jest najcieplejsze i wystarczająco słoneczne dobrze by było gdyby temp. w pokoju była powyżej 22 stopni.
Zapraszam wszystkich na prężnie rozwijające się forum o cytrusach, egzotyce i roślinach doniczkowych http://www.cytrusy.net.pl
Internetowa diagnostyka roślin cytrusowych, egzotycznych, doniczkowych, drzew i krzewów.
Avatar użytkownika
Czarodziej
 
Posty: 61
Dołączył(a): N lis 04, 2007 1:12 pm
Lokalizacja: Sieradz

Re: Ananas - ukorzenianie

Postprzez KasiaWrona » N gru 02, 2007 11:52 pm

Dzięki za instrukcje. Uwielbiam świeże ananasy, często je kupuję i tym razem na pewno spróbuję wyhodować roślinę korzystając z Twoich wskkazówek. Pozdrawiam. Kasia :lol:
KasiaWrona
 
Posty: 179
Dołączył(a): So lis 03, 2007 4:00 pm

Re: Ananas - ukorzenianie

Postprzez tengel27 » Pn gru 03, 2007 11:36 am

Stosowałem tę metodę i nie mam niestety szczęścia :( Moje sadzonki ananasów gniły od środka, mimo iż wyschły i podlewane były na spodek. Pierwsze co gniło to listki ze środka rozety i potem zawsze rozeta się rozlatywała. Ale się nie poddam i wiosną kolejna próba ;)
Pozdrawiam,

Dawid
Avatar użytkownika
tengel27
 
Posty: 296
Dołączył(a): Pt lis 16, 2007 9:45 pm

Re: Ananas - ukorzenianie

Postprzez Czarodziej » Pn gru 03, 2007 8:42 pm

tengel27 napisał(a):Stosowałem tę metodę i nie mam niestety szczęścia :( Moje sadzonki ananasów gniły od środka, mimo iż wyschły i podlewane były na spodek. Pierwsze co gniło to listki ze środka rozety i potem zawsze rozeta się rozlatywała. Ale się nie poddam i wiosną kolejna próba ;)

Najprawdopodobniej dlatego że ananas do ukorzeniania musi mieć prawidłowo ok 28 stopni ale temp. ziemi.:D
Zapraszam wszystkich na prężnie rozwijające się forum o cytrusach, egzotyce i roślinach doniczkowych http://www.cytrusy.net.pl
Internetowa diagnostyka roślin cytrusowych, egzotycznych, doniczkowych, drzew i krzewów.
Avatar użytkownika
Czarodziej
 
Posty: 61
Dołączył(a): N lis 04, 2007 1:12 pm
Lokalizacja: Sieradz

Re: Ananas - ukorzenianie

Postprzez tengel27 » Pn gru 03, 2007 9:05 pm

To następnym razem postawię go na pokrywie akwarium - dogrzeje doniczkę od spodu ;)
Pozdrawiam,

Dawid
Avatar użytkownika
tengel27
 
Posty: 296
Dołączył(a): Pt lis 16, 2007 9:45 pm

Re: Ananas - ukorzenianie

Postprzez Maciej » Pt gru 07, 2007 5:09 pm

Chyba także spróbuje, jak kolega wyżej w akwarium :) Na pewno zwykła ziemia z ukorzeniaczem wystarczy?
Pozdrawiam, Maciej "Heimdall"
Avatar użytkownika
Maciej
 
Posty: 25
Dołączył(a): N lis 04, 2007 2:22 pm
Lokalizacja: Katowice

Re: Ananas - ukorzenianie

Postprzez KasiaWrona » So gru 08, 2007 10:38 pm

Kupiłam ananasa :D , będę ukorzeniać!!!
KasiaWrona
 
Posty: 179
Dołączył(a): So lis 03, 2007 4:00 pm

Re: Ananas - ukorzenianie

Postprzez KaRo » So gru 08, 2007 10:54 pm

Kasiu
- najpierw smacznego życzę
- potem trzymam kciuki.
Niech Ci sie uda!!! :D :D
KaRo
Avatar użytkownika
KaRo
 
Posty: 281
Dołączył(a): So lis 10, 2007 11:10 pm

Re: Ananas - ukorzenianie

Postprzez Czarodziej » So gru 08, 2007 11:18 pm

KasiaWrona napisał(a):Kupiłam ananasa :D , będę ukorzeniać!!!


Pamiętaj by bardzo dokładnie oczyścić piętkę do ukorzeniania. :D
Zapraszam wszystkich na prężnie rozwijające się forum o cytrusach, egzotyce i roślinach doniczkowych http://www.cytrusy.net.pl
Internetowa diagnostyka roślin cytrusowych, egzotycznych, doniczkowych, drzew i krzewów.
Avatar użytkownika
Czarodziej
 
Posty: 61
Dołączył(a): N lis 04, 2007 1:12 pm
Lokalizacja: Sieradz

Re: Ananas - ukorzenianie

Postprzez Paweł Garski » Wt gru 25, 2007 2:30 am

Kiedyś próbowałem ukorzenić ananasa (z powodzeniem). Rozrósł się tak że nie miałem miejsca aby go trzymać w domu. Teraz mam nowy owoc, spróbuje jeszcze raz.

Wyczytałem o takim eksperymencie - ścięto dwa pędy ananasowe z młodymi owocami ważącymi po 100g. Pędy te położono na deskach w gorącej szklarni - jeden na słońcu, drugi w cieniu (bez wody). Po 3 miesiącach pędy nie zmarniały, owoce dalej rosły z zapasów nagromadzonych w łodydze i liściach. Owoc na pędzie przechowywanym w słońcu zwiększył swoja wagę prawie pięciokrotnie (490g) a ten w cieniu ponad siedmiokrotnie (do 740g).

Ten eksperyment daje wyobrażenie jak bardzo wytrzymały na brak wody jest ananas. Radziłbym po obcięciu rozetki, od owocu, pozostawić ją na kilka dni aby rana zeschła całkowicie (tak że pozostałość owocu będzie się kruszyć). Zapobiegnie to gniciu a roślina nie ucierpi.
Paweł Garski
Site Admin
 
Posty: 197
Dołączył(a): N paź 21, 2007 2:32 am
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Owoce egzotyczne

 


  • Pokrewne wątki
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • ananas
    przez lithe » N maja 02, 2010 2:31 pm
    2 Odpowiedzi
    1194 Wyświetlone
    Ostatni post przez budzia Zobacz najnowszy post
    Pt sie 12, 2011 3:47 pm

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron