NASIONA (Do domu)

Grupa roślin Bananowce Palmy Pnącza Rośliny drzewiaste Rośliny zielne Sukulenty

Pochodzenie Afryka Ameryka Północna Ameryka Południowa Australia Azja Europa

Zastosowania Bonsai Ciekawostki Dekoracyjnie kwitnące Liście ozdobne Owoce egzotyczne Pachnące Rośliny owadożerne

Nazwy łacińskie A-B C-I J-P R-Z

Nazwy polskie A-B C-I J-P R-Z

BezpieczeństwoCzas i koszty dostawyFormy płatnościKontaktO firmie
Drzewo kiełbasiane, kigelia afrykańska (Kigelia africana)

Drzewo kiełbasiane, kigelia afrykańska
(Kigelia africana)
nasiona

Cena: 7,99 zł
Dostępność: 1-3 dni
Zamawiana ilość:
Towar niedostępny
Opis produktuGaleriaRecenzje (0)Napisz recenzję
Opis:
Duże owoce zwisające z drzewa przypominają z wyglądu kiełbasy. Z tego względu kigelia afrykańska nazywana jest także drzewem kiełbasianym. Owoce nie są jadalne, ale znajdują wiele zastosowań w medycynie ludowej i rytuałach magicznych. Ukąszenia węża, choroby weneryczne czy tornada – wszystkiemu zaradzą.

Kigelia afrykańska (Kigelia africana, syn. K. pinnata) jest jedynym gatunkiem należącym do rodzaju Kigelia. Drzewo to pochodzi z Afryki i dorasta do 18 metrów wysokości. Ze względu na dekoracyjne kwiaty i niezwykłe owoce roślina ta sadzona jest także w Azji, Australii i Ameryce Północnej. W naturze występuje na wysokości od poziomu morza do 1800 metrów, w miejscach gdzie roczne opady wynoszą od 600 do 1400 mm. Rośnie w lasach galeriowych - w strefie sawannowej w pobliżu strumieni, w dolinach zalewowych. Jest drzewem wiecznie zielonym, ale tam gdzie występują niedobory wody, podczas pory suchej zrzuca liście.

Kasztanowe lub ciemnoczerwone kwiaty wielkości do 15cm, zebrane są w zwieszające się kwiatostany. Pojawiają się pod koniec pory suchej. Kwitną tylko jedną noc - otwierają się wieczorem i opadają rano. Wydzielają nieprzyjemną dla ludzi woń wabiącą nietoperze, które zapylają kwiaty. Owoce dojrzewają po 4-9 miesiącach i mogą długo wisieć na drzewie. Owoce długości 30-100 cm, grubości do 18 cm i masie do 10 kg zwisają na długich szypułach (2-3 metry). Wiele zwierząt, między innymi pawiany, żyrafy, nosorożce czarne i jeżozwierze, chętnie zjada owoce i roznosi nasiona w odchodach. Opadłe liście i kwiaty również stanowią pożywienie dla zwierząt.

W tradycyjnej medycynie indyjskiej destylat z owoców używany jest do rozpuszczenia kamieni nerkowych. Samburu w Kenii piją odwar z liściu lub korzeni na ból brzucha. We wschodniej Ugandzie odwar z kory jest stosowany na problemy z wątrobą, podobnie jak u nas ostropest plamisty. Sok i ekstrakt wodny z owoców lub kory kigelii afrykańskiej używane są w południowej Afryce do leczenia raka skóry. W medycynie ludowej roślina jest wykorzystywana także do leczenia ukąszeń jadowitych węży oraz głębokich, zainfekowanych ran. Współczesne badania potwierdziły, iż kigelia jest źródłem aktywnych biologicznie związków, takich jak kigelin, kigelion oraz pinnatal o silnym działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym. Potwierdzono skuteczność związku irydowego norviburtinal przy leczeniu nowotworu złośliwego – czerniaka skóry. Sterole i flawonoidy otrzymane z kigelii są obecne w różnych kosmetykach poprawiających kondycje skóry.

W zestawie otrzymasz:

  • 5 nasion kigelii afrykańskiej ( Kigelia africana )
  • szczegółowy opis pielęgnacji rośliny oraz wysiewania nasion którego jestem autorem. Został on opublikowany w miesięczniku Fauna&Flora 12-2009

pochodzenie Afryka
stanowisko słoneczne
odporność na mróz nieodporna, do uprawy w pomieszczeniu
rozmiary w naturze do 18 metrów wysokości
podłoże żyzne, przepuszczalne

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Tańcząca roślina

Eukaliptus cytrynowy

Balsa, ogorzałka wełnista

Drzewo truskawkowe

Erytrina (E. abyssinica)

Drzewo kapokowe, puchowiec pięciopręcikowy
 
Znajdź podobne produkty w kategorii:
Do domu » Nasiona
Do domu » Nasiona » Rośliny drzewiaste
Do domu » Nasiona » Afryka
Do domu » Nasiona » Dekoracyjnie kwitnące
Drosera.pl Do domu Do domu nasiona Do domu sadzonki Do ogrodu Do ogrodu nasiona Do ogrodu sadzonki Do ogrodubulwy Dodatki Promocje Bestsellery Polecamy Polecamy