NASIONA (Do domu)

Grupa roślin Bananowce Palmy Pnącza Rośliny drzewiaste Rośliny zielne Sukulenty

Pochodzenie Afryka Ameryka Północna Ameryka Południowa Australia Azja Europa

Zastosowania Bonsai Ciekawostki Dekoracyjnie kwitnące Liście ozdobne Owoce egzotyczne Pachnące Rośliny owadożerne

Nazwy łacińskie A-B C-I J-P R-Z

Nazwy polskie A-B C-I J-P R-Z

BezpieczeństwoCzas i koszty dostawyFormy płatnościKontaktO firmie
Drzewo kapokowe, puchowiec pięciopręcikowy (Ceiba pentandra)

Drzewo kapokowe, puchowiec pięciopręcikowy
(Ceiba pentandra)
nasiona

Cena: 5,99 zł
Dostępność: 1-3 dni
Zamawiana ilość:
Towar niedostępny
Opis produktuGaleriaRecenzje (0)Napisz recenzję
Opis:
Puchowiec pięciopręcikowy jest najpotężniejszym drzewem lasów tropikalnych. Dorasta do 60-70 metrów wysokości przy ponad 2 metrowej średnicy pnia. Lekki, sprężysty, nienasiąkający wodą puch z dojrzałych owoców służy jako wypełnienie wodnego sprzętu ratunkowego. Z tego względu roślina bywa nazywana również drzewem kapokowym.

Puchowca pięciopręcikowego spotkać można tropikalnych rejonach Ameryki, Afryki i Azji. Pochodzi prawdopodobnie z Ameryki, podobnie jak pozostałe kilkanaście gatunków puchowców. Występuje w wilgotnych lub okresowo suchych miejscach, od poziomu morza do 1000 m n.n.p. Jako gatunek pionierski rośnie często na terenach otwartych, wchodzi w skład lasów wtórnych.

Puchowiec pięciopręcikowy jest narodowym drzewem Portoryko i Gwatemali. Dawniej Majowie uznawali go za święte drzewo (yaxche). W wierzeniach Majów niebo składało się z trzynastu a podziemia z dziewięciu warstw. Święte drzewo stało w samym centrum ziemi, było osią świata. Jego korzenie przenikały do podziemi, a gałęzie i konary przebijały warstwy nieba. Niektóre grupy Majów wierzyły, że poprzez korzenie ich przodkowie wstąpili na świat, a dzięki konarom i gałęziom zmarli wspinają się do nieba.

Wygląd samego drzewa jest dość niezwykły. Młode rośliny wytwarzają na pniu stożkowe, tępe ciernie a ich konary odstają od pnia prawie prostopadle, w regularnych odstępach. Stare drzewa mają parasolowatą koroną i ogromne korzenie szkarpowe dodatkowo stabilizujące potężną roślinę. Podczas pory suchej drzewo gubi liście. Najczęściej kwitnie właśnie w stanie bezlistnym. Kwiaty otwierają się tuż przed zachodem słońca i pozostają otwarte aż następnego dnia, gdy opadną płatki. Kwiaty mają zapach kwaśnego mleka i zapylane są głównie przez owocożerne nietoperze. Owoce to podłużne, skórzaste torebki. Na wewnętrznej stronie owocni wyrastają jasnobrązowe, błyszczące włoski. Dzięki nim czarne nasiona są z łatwością przenoszone przez wiatr. Wyczyszczone i obrobione włókna są używane jako wypełnienie poduszek, materacy. Kiedyś puch stosowano do izolacji lodówek, ścian, ale zrezygnowano z tej praktyki, ponieważ puch jest łatwopalny. Idealnie gładkie włókna nie nadają się do przędzenia. Woskowa otoczka włókna i powietrze w nim uwięzione powodują, że włókno pływa i nie nasiąka wodą. Drzewo jedwabne bardzo łatwo wyhodować z nasion. Dziewięć na dziesięć nasion kiełkuje i rozwija się w młode rośliny. Nasiona też dobrze znoszą przechowywanie, kiełkują nawet po 50 latach przechowywania na wolnym powietrzu! Po wykiełkowaniu roślina rośnie dosyć szybko. Drzewko to świetnie nadaje się do formowania przez przycinanie.

W zestawie otrzymasz:

  • 10 nasion puchowca pięciopręcikowego
  • szczegółowy opis pielęgnacji rośliny oraz wysiewania nasion którego jestem autorem. Został on opublikowany w miesięczniku Fauna&Flora 08-2009

pochodzenie Ameryka
stanowisko słoneczne lub częściowe zacienione
odporność na mróz roślina nieodporna na mróz, tylko do uprawy w pomieszczeniu
rozmiary w naturze duże drzewo, w uprawie może być formowana jako Bonsai
podłoże przepuszczalne, żyzne, toleruje zarówno kwaśne, jak i zasadowe gleby


Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Złocisty deszcz-strączyniec cewiasty

Drzewo kiełbasiane, kigelia afrykańska

Kolcowój chiński (jagody goji)

Złota mimoza

Baobab afrykański

Brachychiton klonolistny
 
Znajdź podobne produkty w kategorii:
Do domu » Nasiona
Do domu » Nasiona » Rośliny drzewiaste
Do domu » Nasiona » Ameryka Południowa
Do domu » Nasiona » Bonsai
Do domu » Nasiona » Ciekawostki
Do domu » Nasiona » Nazwy łacińskie C-I
Drosera.pl Do domu Do domu nasiona Do domu sadzonki Do ogrodu Do ogrodu nasiona Do ogrodu sadzonki Do ogrodubulwy Dodatki Promocje Bestsellery Polecamy Polecamy