NASIONA (Do domu)

Grupa roślin Bananowce Palmy Pnącza Rośliny drzewiaste Rośliny zielne Sukulenty

Pochodzenie Afryka Ameryka Północna Ameryka Południowa Australia Azja Europa

Zastosowania Bonsai Ciekawostki Dekoracyjnie kwitnące Liście ozdobne Owoce egzotyczne Pachnące Rośliny owadożerne

Nazwy łacińskie A-B C-I J-P R-Z

Nazwy polskie A-B C-I J-P R-Z

BezpieczeństwoCzas i koszty dostawyFormy płatnościKontaktO firmie
Chleb świętojański, szarańczyn strąkowy (Ceratonia siliqua)

Chleb świętojański, szarańczyn strąkowy
(Ceratonia siliqua)
nasiona

Cena: 4,99 zł
Dostępność: 1-3 dni
Zamawiana ilość:
Towar niedostępny
Opis produktuGaleriaRecenzje (0)Napisz recenzję
Opis:
Szarańczyn jest jedną z roślin biblijnych. Jego owocem są strąki nazywane chlebem świętojańskim. Nazwa pochodzi stąd, że według Nowego Testamentu żywił się nim św. Jan Chrzciciel. "Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym." (Mk 1, 6).
Według niektórych interpretacji szarańcza w przytoczonym cytacie to nie owady ale właśnie strąki szarańczynu. Owoce te są niezwykle pożywne, gdy dojrzeją zawierają tylko 15% wody i aż do 70% węglowodanów (głównie cukrów ale także skrobi i hemiceluloz), 4-6% białka i około 0,5% tłuszczu. Zarodek nasion zawiera bardzo dużo białek (60%).
Chleb świętojański nie jest owocem wykwintnym ani szczególnie smacznym. Dopiero po przeżuciu twardych strąków czuć ich przyjemny, słodki smak. W czasach biblijnych owoc szarańczynu był niezbyt wysoko ceniony, służył jako pasza dla zwierząt domowych. Świadczy o tym przypowieść z Nowego Testamentu o synu marnotrawnym. Syn pewnego bogatego ojca uciekł z domu, zabierając sporo grosza. Żyjąc rozrzutnie szybko roztrwonił majątek i cierpiał z głodu. "Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał." (Łk 15, 16). Wspomniane strąki to właśnie chleb świętojański.

Szarańczyn strąkowy (znany także pod nazwami: chleb świętojański, karob, ceratonia) to wiecznie zielone drzewo należące do rodziny brezylkowatych (Caesalpiniaceae). Pochodzi prawdopodobnie z Azji Mniejszej, gdzie jest uprawiane od tysięcy lat. Obecnie rośnie także w krajach Basenu Morza Śródziemnego oraz Palestynie, Izraelu, Kalifornii, Indiach i Australii. Może dorastać do 18 m wysokości, ale przeważnie uprawia się go na glebach suchych i mało urodzajnych, gdzie rzadko przekracza wysokość 7 m. Jest to drzewo dwupienne czyli kwiaty żeńskie i męskie znajdują się na osobnych roślinach ale uzyskano odmiany z kwiatami obupłciowymi. Kwiaty męskie mają nieprzyjemny dla ludzi zapach który natomiast przyciąga owady. Owocem jest gruby, mięsisty, twardy strąk o długości do 25 cm. Pod ciemnobrązową, skórzastą okrywą znajduje się słodkawy miąższ z kilkoma (4-12) szarobrązowymi, twardymi nasionami o wadze 0,2 g. Dawniej aptekarzom i jubilerom nasiona służyły za odważniki. Stąd jubilerska nazwa „karat” używana do określania wielkości kamieni szlachetnych i pereł. Pochodzi ona od greckiego „keration” (owoc karobu), poprzez arabskie „qirat” i włoskie „carato”.

Szarańczyn strąkowy jest jednym z najbardziej użytecznych drzew śródziemnomorskich. Z jednego osobnika można uzyskać do 400 kg strąków rocznie (przeciętnie około 100kg). Strąki spożywa się na surowo lub po przetworzeniu. Zmielony wysuszony miąższ używany jest do przygotowywania napojów, koktajli, ma także szerokie zastosowanie w cukiernictwie i piekarnictwie. Otrzymuje się z niego zdrową namiastkę czekolady, lubianą szczególnie przez dzieci.
Ze strąków wyrabia się doskonałe wina i likiery. Nasiona miele się na mąkę i używa jako substancje zagęszczająca znaną pod nazwą guma karobowa, oznaczaną symbolem E410. Można ją znaleźć w lodach, sosach, zupach, serach czy pokarmach dla zwierząt. Dawniej nasiona były substytutem kawy. Strąki szarańczynu stosowano również w lecznictwie. Podawano je w formie odwaru przy stanach zapalnych żołądka i jelit, w przewlekłych biegunkach.

W zestawie otrzymasz:

  • 5 nasion (Ceratonia siliqua)
  • szczegółowy opis pielęgnacji rośliny oraz wysiewania nasion którego jestem autorem. Został on opublikowany w miesięczniku Fauna&Flora 1-2009
pochodzenie Azja
stanowisko słoneczne
odporność na mróz Ginie poniżej -10C
rozmiary W naturze do 7m, można uprawiać w pojemniku w razie potrzeby przycinając
gleba lekka, przepuszczalna
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

Kolcowój chiński (jagody goji)

Tłustosz pospolity

Brachychiton populneus

Aralia japońska, wysoka

Tykwa pospolita

Eukaliptus gunnii
 
Znajdź podobne produkty w kategorii:
Do domu » Nasiona
Do domu » Nasiona » Rośliny drzewiaste
Do domu » Nasiona » Azja
Do domu » Nasiona » Owoce egzotyczne
Do domu » Nasiona » Nazwy łacińskie C-I
Do domu » Nasiona » Nazwy polskie C-I
Drosera.pl Do domu Do domu nasiona Do domu sadzonki Do ogrodu Do ogrodu nasiona Do ogrodu sadzonki Do ogrodubulwy Dodatki Promocje Bestsellery Polecamy Polecamy